איך מתקינים מפתחות ננעלים בצורה נכונה

בשבוע שעבר הגיעה לבית המלאכה גיטרה מסוג וושבורן (washburn) אמריקאית לטיפול סטאפ כללי.

כשניגנתי על הגיטרה את נגינת הבדיקה שאני מבצע לפני סטאפ, גיליתי שהיא יוצאת מכיוון למרות שמותקנים בה מפתחות ננעלים של ספרזל (Sperzel)

בואו נבין קודם כל איך מפתח ננעל עובד –

המיתר עובר דרך החור שבמפתח, ובתוך החור הקטן הזה ישנו עמוד קטן. כשמסובבים את הבורג שנמצא בגב המפתח העמוד הזה עולה למעלה ולוחץ על המיתר בתוך החור שלו ולא מאפשר לו להחליק בזמן שמנגנים.
בזכות המנגנון הזה של המפתח אפשר להניע את המיתר בכל מיני צורות מבלי שיצא מכיוון – למשל מתיחות (Bend) או צלילות של הגשר (Dive).

המפתחות באים גם בגבהים שונים – הגבוהים יותר מיועדילמיתרים העבים, והנמוכים למיתרים הדקים. בצורה זו  המיתר מקבל זווית בקטע שבין  הנאט והמפתח, זווית שמטרתה ליצור נקודת עזיבה טובה של המיתר בנאט, שהיא קריטית בשמירה על כיוון ואינטונציה.

אז מה קרה לגיטרה שבדקתי?

מישהו התקין את המפתחות בצורה הפוכה – הנמוכים למיתרי הבס  והגבוהים למיתרים הדקים, מה שיצר מצב שאין בכלל זווית בין הנאט למפתח, בעיקר במיתרים הדקים שהם הרחוקים ביותר מהנאט.
בנוסף, מי שהתקין מיתרים על הגיטרה עשה מספר ליפופים סביב המפתח, דבר מיותר לחלוטין כשמדובר במפתח ננעל. הליפופים הם עוד מקום בו המיתר יכול לזוז בו ולצאת מכיוון, אך הם דרושים כשהמפתח לא ננעל.

אז מה קרה בסוף?

הורדתי את המפתחות, התקנתי אותם בסדר הנכון ונעלתי את המיתרים בתוך המפתח ללא ליפופים מיותרים. אחרי שסיימתי את הסטאפ הגיטרה נשארה יציבה ומכוונת כמו שצריך 🙂

אשמח לתגובתכם כאן: