נאט מעצם או מפלסטיק?

גיטריסטים רבים שואלים אותי "מה ההבדל בין נאט מעצם לבין נאט מפלסטיק?"

כדי לענות על השאלה צריך קודם כל להבהיר משהו לגבי סאונד.

כל דבר שבא במגע עם המיתר משפיע הצליל של הגיטרה. אם זה סוג הגשר, סוג השריגים, וכמובן סוג הנאט. ככל שהחומר דחוס יותר, כך עולה יכולת ההחזר שלו – כלומר משך הצליל ארוך יותר (sustain) והצליל יותר בהיר ונוצץ.

ככל שהחומר לא אחיד ובעל חללים כך ישנה בליעה של הצליל (בעיקר של תדרים גבוהים)  – כלומר צליל קצר יותר ועמום יותר, ויש אומרים גם "חם" יותר.

בהקשר של ההבדל בין נאט מלפסטיק לנאט מעצם, עצם הוא חומר אורגני רך יחסית ובעל חללים לא אחידים, וכשהמיתר בא איתו במגע הוא נותן חום נעים לצליל.

תכונה נוספת של העצם, בגלל שמדובר בחומר טבעי, הוא לא אחיד בטקסטורה שלו והוא מעט פריך, חסרון שבא לצד היתרון הגדול של צליל "חם" 🙂

אני רוצה להבהיר כי כשאני אומר פלסטיק אני בעצם מתכוון למשפחה של חומרים, כיוון שקיימים סוגים שונים ומגוונים של חומרים פלסטיים מהם מכינים נאטים.

ישנם חומרים נוספים מהם ניתן להכין נאט, למשל נחושת, עץ  וגרפית. במקרה של גרפית היתרון הגדול שלו הוא העובדה שהוא חומר קשה דחוס מאד ובעל מרקם חלק ביותר. התוצאה היא צליל ארוך ובהיר והפחתה ביציאה מכיוון. מתאים בעיקר לגיטריסטים שאוהבים לעבוד הרבה עם טרמולו!

הגיטרה שבתמונה היא אפיפון לס פול סטנדרט, שהגיעה מהמפעל עם נאט מפלסטיק באיכות בינונית, והגיטריסט שהביא אותה חיפש צליל חם ועגול לצורך הקלטות.

בניית הנאט מהעצם התחילה מקוביה גולמית של עצם אותה התאמתי לגיטרה.

בהתחלה התאמתי את מידות האורך רוחב וגובה שיתאימו בדיוק לחריץ של הנאט בגיטרה

לאחר מכן חרצתי חריצים לפי חישוב של המרווח הרצוי בין המיתרים

לסיום עיצבתי את הצורה הסופית כך שהמיתר שנח בתוך החריץ יגע בנאט בנקודה אחת כדי למנוע חיכוך מיותר שעלול להשפיע על הצליל והכיוון של הגיטרה.

אתם מוזמנים להגיב כאן למטה ולספר איזה צליל אתם אוהבים 🙂

יותם.

1 מחשבה על “נאט מעצם או מפלסטיק?”

  1. היי – זו הגיטרה שלי!
    אכן, עבודה מדהימה על הנאט ושיפור משמעותי גם בצליל וגם בביצועים (מתיחות, טרמולו, שמירה על כיוון).

אשמח לתגובתכם כאן: