רדיוס בגיטרה – מה זה?

 

מהו רדיוס בגיטרה?
הרדיוס הוא מדד המצביע על מידת הקמירות של לוח השריגים.  אם נסתכל על חתך של הצוואר מכיוון בסיס הצוואר לכיוון המפתחות נראה שלוח השריגים והשריגים אינם ישרים לחלוטין, אלא הם מעט קמורים

קימור זה נקרא רדיוס הצוואר.

 

במובן הנדסי, רדיוס מייצג את המרחק של היקף המעגל ממרכזו. אורך הרדיוס קובע את מידת הקמירות של ההיקף. אם נדמיין שהשריג נח על היקף המעגל הוא למעשה יהווה רק חלק קטן מכל היקף המעגל, אך מידת הקמירות שלו תהיה זהה לזו של ההיקף.בגיטרה המידה של הרדיוס היא באינץ'. ככל שהרדיוס גדול יותר השריגים שטוחים יותר.

 

האם זה משפיע על הנגינה?
הבחירה ברדיוס מסוים בגיטרה ע"י הנגן תלויה בסגנון הנגינה ונחות הנגינה.  בגיטרות קלאסיות למשל, ניתן לראות שהצוואר שטוח לחלוטין, המתאים לנגינה של מוסיקה קלאסית. בגיטרה אקוסטית הרדיוס יותר קטן, והמשמעות לכך היא שלוח השריגים קמור יותר ומתאים יותר לנגינה של אקורדים וליווי.
אחת הבעיות הנפוצות עולות במצב בו הנגן מנגן גם ליווי וגם סולואים. אמנם רדיוס קטן נוח מאד לאקורדים אך בנגינת סולואים זה מקשה על הנגינה, ולא ניתן למתוח מיתרים מבלי שהצליל יחנק, אלא אם מכוונים את האקשן (מרחק המיתרים מלוח השריגים) למצב גבוה.

בשנות ה-80 חברת "וורמות" (Warmoth) פיתחה את הרדיוס המשתנה (compound radius  ). הם בנו צוואר שבשריגים הנמוכים הרדיוס קטן ("10) וככל שעולים לשריגים הגבוהים הרדיוס גדל ונהיה שטוח יותר (עד "16). לפי "וורמות", הצוואר נוח יותר לנגינה והשינוי ברדיוס לא מורגש.

כיום הרדיוס ברוב הגיטרות קבוע (Straight radius), וזה משפיע על הסט- אפ של הגיטרה בהתאם לצרכים וסגנון הנגינה של הנגן.

רדיוסים נפוצים:

 פלויד רוז/שאלר מקורי………."10
 צוואר פנדר וינטז'……………"¼-7
 צוואר פנדר מודרני …………."½-9
 צוואר ג'קסון……………….."16
 צוואר גיבסון ………………."11 – "10
 צוואר איבנז……………….."12

התייחסות לרדיוס בסט-אפ
כשעורכים סט- אפ לגיטרה מודדים את רדיוס הצוואר בעזרת מד רדיוס (radius gauge). יש להתאים את רדיוס הנאט והגשר לרדיוס הצוואר כדי למנוע זמזומים שנובעים ממגע של המיתר בשריג. במקרים בהם הרדיוס בנאט ו/או בגשר קבוע, כמו בגשר Floyd rose ונאט ננעל למשל, לעתים אין התאמה בין רדיוס הצוואר לרכיבים האחרים. במקרים אלה מפצים על הזמזומים בעזרת גובה האקשן.

 

אשמח לתגובתכם כאן: