מושגים בסיסיים בגיטרות

 

אוכף

החלק בגשר עליו נשען המיתר. בגשרים של גיטרות חשמליות ובס לכל מיתר, בדרך כלל, אוכף משלו. בגיטרות קלאסיות ואקוסטיות לרוב ישנו אוכף אחד עשוי פלסטיק או עצם לאורכו נשענים כל המיתרים. אינטונציה – הכיוון הפנימי של הגיטרה. בגלל השוני בעובי ממיתר למיתר, על כל מיתר להיות שונה במקצת באורכו כך שהלחיצה עליו כנגד השריג תתן צליל מכוון. כיוון האינטונציה (או אוקטבות) מתבצע בגשר הגיטרה. בגיטרות חשמליות ישמם ברגים מיוחדים לכך ובגיטרות קלאסיות ואקוסטיות הכיוון נעשה עי-ידי שיוף עדין של אוכף הגשר.

אקשן

המרחק של המיתרים מהשריגים. נוחות הנגינה תלויה במידה רבה בגובה האקשן. את גובה האקשן מכוונים במהלך טיפול סט-אפ על-ידי כיוון הגשר, הנאט ועוקם הצוואר.

גשר

הרכיב אליו מחברים את אחד מקצוות המיתר. תפקיד הגשר בגיטרות בעלות תיבת תהודה הוא להעביר את רטט המיתר ללוח הפנים של תיבת התהודה ובכך נוצרת הגברה טבעית של צליל הגיטרה. בגיטרות מכל הסוגים כיוון הגשר משפיע על גובה האקשן (ראה אקשן) ועל הכיוון הפנימי של הגיטרה (אינטונציה). בגיטרות חשמליות ישנו מגוון של סוגי גשרים- גשר קבוע המחובר לגוף הגיטרה ללא יכולת תנועה; גשר טרמולו (או וואמי) המחובר לגוף בעזרת קפיצים המאפשרים תנועה של הגשר לפנים ובכך לעוות את הצליל לכיוון אחד בירידה; גשר צף המחובר אף הוא בעזרת קפיצים ומאפשרים תנועה ועוות הצליל לשני הכיוונים, ירידה ועליה.

מפתחות

הנקראים גם מכניקות או מכוונים, הם הרכיב אליו קושרים קצה אחד של המיתר ובעזרתו מכוונים את הגיטרה. יש גיטרות בהן המפתחות מסודרים בשורה אחת ויש שמוחלקים לשני צידי הראש של הגיטרה. לכל סוג של גיטרה מפתחות שונים. בגיטרה חשמלית יש מגוון של סוגי מפתחות, בינהם גם מפתחות עם מנגנון נעילה המונע יציאה מכיוון.לוח השריגים וצוואר -לוח השריגים, הנקרא גם לוח אצבוע, הוא החלק העליון של צוואר הגיטרה הפונה למיתרים. בלוח זה ממוקמים השריגים היוצרים שינויי תוים במהלך הנגינה. לרוב לוח השריגים מסומן בנקודות שעוזרות לנגן לדעת באיזה שריג הוא מנגן. בגיטרות קלאסיות לוח השריגים הוא שטוח לחלוטין בעוד שבגיטרות חשמליות,בס ואקוסטיות לוח השריגים מעט קמור (ראה רדיוס).

נאט

הוא פס דק עשוי פלסטיק, עצם, נחושת או גרפית. הוא ממוקם בחיבור בין ראש הגיטרה לצוואר. לנאט חריצים בעוביים שונים בהתאם לעובי המיתרים והוא נותן ייצוב צידי למיתר ובכך שומר על רווח קבוע בין המיתרים. טיפול לא נכון בנאט יכול ליצור בעיות של זמזום, יציאה מכיוון ואקשן לא מאוזן או גבוה.

פיק-אפ

הרכיב האלקטרוני המתרגם את רטט המיתר לזרם אלקטרוני ושולח אותו למגבר שם הוא יצא בצורה של צליל מוגבר. יש הטועים לקרוא לפיק-אפ מיקרופון.הפיק-אפ בנוי מסליל המלופף סביב מגנט ופעולתו היא כשל אלקטרו-מגנט הפוך אשר יוצר זרם אלקטרוני מתנועה.

רדיוס

רדיוס הוא המדד לקמירות של לוח השריגים. ככל שהרדיוס קטן יותר כך לוח השריגים קמור יותר.

שריגים

(באנגלית – פרטים frets) הם פסי מתכת לרוחב לוח השריגים. מיקומם המדוייק מחלק את המיתר על-פי נוסחה מתמטית. לחיצה על מיתר כנגד השריגים מקצרת את האורך היחסי של המיתר ויוצרת שינוי בצליל המנוגן.

תיבת תהודה

החלל המצוי בגוף הגיטרה הקלאסית והאקוסטית. תיבת התהודה מגבירה את צליל המיתרים באופן פאסיבי (ללא רכיבים אלקטרונים). גוון הצליל ועוצמתו מושפעים רבות מגודל, מבנה וצורת תיבת התהודה

1 מחשבה על “מושגים בסיסיים בגיטרות”

אשמח לתגובתכם כאן: