כיוון גיטרה

איך לכוון גיטרה זו אחת השאלות הנפוצות שגיטריסטים ברמות שונות שואלים.
למעשה יש יותר מתשובה אחת לשאלה הזו.
כיוון גיטרה היא הפעולה הפשוטה כביכול שכל גיטריסט עושה כשהוא מתחיל לנגן, וגם תוך כדי שהוא מנגן. למעשה לכוון גיטרה זה לא תמיד פשוט כל כך כמו שזה נראה.
אנסה להסביר איך מכוונים גיטרה בשתי שיטות שונות. כל נגן יבחר לעצמו את השיטה האהובה עליו 🙂

שיטת האוזן:
כדי לכוון את הגיטרה בשיטה הזו אני פורט על מיתר מסויים בגיטרה ומשווה את הצליל (בעזרת השמיעה שלי) לצליל חיצוני ידוע מראש.
דוגמא: אני פורט על מיתר E נמוך (מי נמוך) ובמקביל אני משמיע, בעזרת המכשיר השחור שאתם רואים כאן למטה, את הצליל E נמוך הנכון.
עכשיו אני מקשיב היטב ושואל את עצמי -"האם מה שאני מנגן נמוך יותר או גבוה יותר ממה שהמכשיר משמיע?" אם המסקנה שלי היא שזה גבוה יותר אני מרפה את המיתר (בעזרת מפתח הכיוון שלו) ואם המסקנה היא שהצליל המנוגן נמוך יותר אני מותח את המיתר.

ומה הבעיה?
הבעיה היא שנגנים רבים (וחלק לא יודו בזה…) לא תמיד יודעים אם זה נמוך מידי או גבוה מידי, בעיקר אם הצלילים קרובים מאד אחד לשני.
אל דאגה! אם אתם טועים, חוסר הכיוון של המיתר יחמיר לדרגה כזו שזה יהיה ברור שצריך לסובב את המפתח לכיוון השני 🙂
בסופו של דבר הכל עניין של אימון. אם תקפידו לכוון את הגיטרה בכל יום, תגלו שתוך זמן קצר מאד אתם פשוט תדעו אם צריך למתוח או אם להרפות את המיתר.


הקליקו על הכפתור המתאים למיתר אותו אתם מכוונים

שיטת הטיונר האלקטרוני (מכוון גיטרה אלקטרוני):
בשיטה הזו מכוונים את הגיטרה ללא שימוש באוזן.
הטיונר – המכשיר שיש כאן למטה הוא דוגמא לטיונר אלקטרוני – שומע איזה תו אני מנגן ולפי זה אני יודע אם צריך למתוח את המיתר או להרפות אותו.
אז אם אני מנגן צליל קצת נמוך מידי הטיונר מראה לי בעזרת המחוג שלו שאני משמאל למרכז. אם הצליל גבוה מידי המחוג מראה ימינה מהמרכז. ואם הצליל מכוון המחוג יהיה במרכז הטיונר.
הטיונר גם מראה לי איזה תו אני מנגן.
דוגמא: אני רוצה לכוון את מיתר A (מיתר לה). אני פורט עליו והטיונר מראה שאני ב G# עם המחוג מימין למרכז. כלומר אני נמצא בערך חצי טון מתחת למה שאני צריך. אני יתחיל למתוח את המיתר ואז הטיונר יקפוץ ויראה לי שאני על הצליל A אבל הפעם נמוך – כלומר משמאל למרכז. אני אמשיך למתוח את המיתר עד שהמחוג יגיע למרכז.
שימו לב תמיד לבדוק איזה צליל אתם רוצים ואיזה צליל מופיע על הצג של הטיונר.

created by Tuner
להפעלת הטיונר יש לחבר מיקרופון למחשב ולאפשר לתוכנה גישה למיקרופון(ללחוץ על Allow)

מילה נוספת לגבי כיוונים שונים ומיוחדים לגיטרה- לא תמיד חייבים לכוון את הגיטרה לתווים EADGBE. ישנם כיוונים נוספים פופולריים שניתן לכוון את הכיטרה ולנגן בצורות שונות ומגוונות.
אני מצרף כאן למטה כמה טיונרים עם כיוונים שונים – למי שרוצה לכוון את הגיטרה לא לפי כיוון גיטרה סטנדרטי.

****** נהנתם מהפוסט? – שתפו גם חברים נוספים 🙂 ******

אשמח לתגובתכם כאן: